Rolety se vytahují, Vaše oblíbená hudba se postupně zesiluje a Vy se probouzíte do nového dne. V koupelně čekají nahřáté ručníky a příjemně teplá podlaha, ve sprše posloucháte ranní zprávy – oblíbenou teplotu a tlak vody zvolíte jedním stiskem tlačítka. V kuchyni mezitím kávovar připravuje kávu a voní čerstvě upečený chléb. Děti ještě nejsou u snídaně, stisknete proto tlačítko interkomu a řeknete jim, aby si pospíšily.

Odcházíte z domu, dveře zamykáte přiložením prstenu/čipu k zámku dveří. Zamčení dveří zapne bezpečnostní systém, spustí rolety v přízemí, vypne zapomenutá světla a nastaví topení na nižší teplotu. Teplota se opět zvýší před časem plánovaného návratu domů (čas můžete kdykoliv změnit z mobilního telefonu nebo z kanceláře přes internet).

Meteorologická stanice měří, kolik vody se během dne odpařilo a závlahový systém je ovládán automaticky tak, aby trávník dostal právě tolik vody, kolik potřebuje. Pokud děti nedorazí do stanovené hodiny domů, dostanete o tom zprávu na mobilní telefon.

Vracíte se z práce, auto se blíží ke garáži. Díky vestavěné identifikaci v autě se před ním vrata sama otevřou a rozsvítí se světla na cestě z garáže až do obývacího pokoje.

Večer na dotykovém displeji stisknete tlačítko „Film“ – zatáhnou se žaluzie, ztlumí světla, spustí se televize, DVD přehrávač i audio systém. Po filmu si chcete dát koupel, ještě v obyváku na displeji zvolíte množství a teplotu vody. Později Vám displej hlasem Vašeho oblíbeného herce oznámí, že je vana už napuštěná.

Těsně před spaním na displeji v ložnici zkontrolujete, jsou-li všechna okna a dveře zavřená. Stiskem tlačítka u postele aktivujete noční režim domu – v přízemí se zapne bezpečnostní systém, rolety v celém domě se stáhnou kvůli úspoře tepla, topení se nastaví na noční teplotu. Zatímco spíte, pračka vypere prádlo v době, kdy je cena elektřiny nejlevnější. Celou noc je dům a zahrada pod dohledem bezpečnostních kamer a čidel.

Co je to inteligentní dům?

Inteligentní dům je dům vybavený počítačovou a komunikační technikou, která předvídá a reaguje na potřeby obyvatel s cílem zvýšit jejich komfort, pohodlí, snížit spotřebu energií, poskytnout bezpečí a zábavu pomocí řízení všech technologií v domě a jejich interakcí s vnějším světem. Myšlenka takového bydlení není nikterak nová: koncept automatizovaného domu, který sám řídí topení, má roboty na čištění podlah a audio/videosystémy v každé místnosti, existuje již od padesátých let minulého století.

Snížení spotřeby energií

Pomocí elektronické regulace topení/klimatizace a osvětlení obvykle uspoříme až jednu třetinu nákladů, a to zároveň se zvýšením tepelné pohody obyvatel domu. Požadované teploty se dají nastavit zvlášť pro různé místnosti v závislosti na čase a dni v týdnu. Otevření okna samo zastaví topení pod ním. Úspor lze dosáhnout i regulací ohřevu teplé vody a používáním čidel pohybu nebo přítomnosti pro automatické rozsvěcení/zhasínání osvětlení v místnostech, kde se obvykle zdržujeme jen krátce – chodby, šatny, toaleta apod.

Bezpečí

Díky jednoduchému ovládání a automatizaci se zajistí, že bezpečnostní systém bude zapnut vždy, když je ho třeba. Dům dokáže simulovat vaši přítomnost samočinným ovládáním světel, rolet a televize, jste-li mimo domov. Kamerový systém nabídne dokonalý přehled o dění v domě a na zahradě z libovolné televizní obrazovky a dotykového displeje.

Zábava

V mnoha inteligentních domech je profesionálně nainstalované domácí kino a tzv. multiroom audiosystém, umožňující pohodlně poslouchat hudbu v každé místnosti – včetně koupelny, sauny a venkovních teras. Ovládání lze umístit na zeď společně s vypínačem světel, stačí stisknout tlačítko a bude hrát vybraná radiostanice. Stiskem jiného uslyšíte stejnou hudbu, jaká právě hraje např. v obývacím pokoji.

Všechna potřebná kabeláž je schována ve zdech. Stejně tak reproduktory mohou být ve stropě, ve stěnách, v nábytku nebo za promítacím plátnem. Audio/videotechnika už nemusí zabírat místo v obývacím pokoji nebo být kvůli možnosti ovládání viditelně umístěná.

Komfort a usnadnění ovládání techniky

Hlavním cílem inteligentního domu je usnadnit a zpříjemnit bydlení. Rutinně se opakující činností jsou prováděny zcela automaticky. Všechna technika je propojena tak, aby dokázala navzájem spolupracovat a měla jednotný způsob ovládání, přizpůsobený na míru pro konkrétní dům a jeho obyvatele. Nejnovější dotykové panely mají v sobě zabudovaný snímač otisku prstu. Dotknete se jej a displej se přizpůsobí právě Vám, včetně nabídky oblíbených televizních a rádio stanic.

Díky propojení všech systémů do jednoho společně řiditelného celku a možnosti libovolně programovat funkci každého vypínače lze oproti běžnému domu zcela změnit způsob ovládání. Na rozdíl od klasického manuálního ovládání jednotlivých světel, rolet, topení či hudby můžeme vytvořit tzv. scény neboli režimy – ať už pro celý dům, nebo pro samostatnou místnost. Scény mohou být definovány např. pro spánek, dovolenou, večeři, sledování televize nebo návštěvu. Scénu lze vyvolat stiskem jednoho tlačítka, a nastavit tak všechna světla a ostatní zařízení v domě automaticky do požadovaného stavu.

Samozřejmostí je sdružení všech dálkových ovládání do jediného, namísto dnes časté situace, kdy na stole leží několik ovladačů pro domácí kino a k nim navíc ovladač rolet a klimatizace.

Současnost a budoucnost

Dnes po celé republice existují už stovky domů s různým stupněm „inteligence“ – od jednoduché inteligentní elektroinstalace a řízení topení až po domy s dotykovým panelem v každé místnosti umožňujícím ovládat veškerou techniku v domě.

Inteligentní dům slibuje naprostou změnu způsobu, jakým lidé žijí s technikou. Přijde doba, kdy neinteligentní domy nám budou připadat stejně zastaralé, jako domy s jedinou elektrickou zásuvkou, které se stavěly v počátcích zavádění elektřiny.

Více informací o tzv. inteligentních stavbách, o jejich výhodách a o používaných technologiích se můžete dozvědět na diskusním setkání, které se bude konat 17.5.2007.

Stavební fórum, Miroslav Valeš, IQdum.cz

V článku jsou použity úryvky z mé knihy Inteligentní dům.