Tolik různých ovladačů a tlačítek. Jak se v nich vyznat? Mnoho lidí by si rádo dopřálo komfort bydlení v inteligentním domě. Některé ovšem technika děsí. “Elektronický systém bydlení a ovládání usnadňuje. Je vhodný hlavně pro lidi, kteří chtějí mít co nejméně starostí,” říká Miroslav Valeš, majitel firmy IQdum.cz a autor knihy Inteligentní dům. “Elektronika vlastně nahrazuje služebnictvo, které dříve dělalo tu nejúmornější práci. V inteligentním domě může bydlet i člověk, který si s technikou moc nerozumí. Ovládání je jednodušší, mnoho věcí funguje samo, aniž je na ně potřeba myslet.”

Bude-li někdo chtít inteligentní dům, kam se má obrátit?

Pokud stavíte dům, nebo vám developer dokončuje nový byt, nejsnažší je oslovit specializovanou firmu. Na výběr je buď předpřipravený systém se standardními funkcemi, nebo vám navrhnou systém na míru, podle Vašeho domu a zvyků jeho obyvatel. Pak budete mít jen ty funkce, které opravdu používáte, a nemusíte se při ovládání zdržovat jinými. A zjistíte-li, že nějaká chybí, nebo by měla pracovat jinak, firma ji doplní a upraví přesně podle přání. Systém funguje jako stavebnice.

O kolik peněz elektronický systém zvýší cenu bytu či domu?

Náklady na komplexní systém se pohybují ve stovkách tisíc korun, záleží na přesných požadavcích a konkrétním domě. Systém do běžného rodinného domku přijde asi na 200 tisíc korun, ovšem horní cenová hranice je neomezená. Náklady lze rozprostřít – při stavbě nainstalovat pouze potřebné kabely, ty se obvykle vejdou do 100 tisíc. Zprovoznit celý systém můžete kdykoliv později, i v několika postupných krocích. Za běžných okolností instalace stavbu domu nijak neprodlouží. S elektronickým systémem je dobré počítat předem, jinak je nutné kvůli kabelům sekat zdi a to není v již obývaném domě nic příjemného. Bezdrátové systémy příliš nedoporučuji, nejsou tak spolehlivé ani bezpečné. Během stavby či rekonstrukce je položení kabelů snadné, jen na to nesmíme zapomenout.

Je těžké ovládat dotykový displej?

Je-li optimálně navržen, pak není. Naopak, bývá to velice intuitivní. Na displeji navrženém na míru budou jen ty funkce, které opravdu používáte. Displej mívá tlačítka, kterými volíte ovládanou oblast – světla, žaluzie, vytápění, hudbu, zabezpečení apod. Zmáčknutím tlačítka se displej změní a nabídne možnosti ve vybrané oblasti. Některé displeje ukazují také obrazy z bezpečnostních kamer.

A takové ovládání má být snadné?

Ovládání výrazně usnadňují tzv. scény a režimy domu, které jedním tlačítkem nastaví místnost nebo celý dům podle aktuální potřeby.
Před spaním například jedním stiskem nastavíte noční režim a systém už ví, že má zamknout vchodové dveře a dveře na terasu, zavřít garážová vrata, zhasne všechna zapomenutá světla, upraví vytápění a zapne zabezpečovací systém v přízemí. Telefony se až do času na našem budíku přesměrují na záznamník. Pokud někde není něco v pořádku, upozorní na to vybraným způsobem – zvukovým signálem, jinou barvou/blikáním světla v ovládacím tlačítku nebo textovou zprávou na dotykovém displeji. Například že zůstaly otevřené dveře, a tudíž nejdou zamknout. Nebo něco zablokovalo garážová vrata a nelze je zavřít.
Dalším zjednodušením při ovládání méně častých funkcí je možnost kdykoliv vyvolat nápovědu přímo na dotykovém displeji, nebo se nechat vést hlasovými pokyny.

V čem je bydlení v inteligentním domě snadnější?

Kromě jednoduššího a rychlejšího ovládání veškeré techniky, je to třeba péče o děti a komunikace mezi členy domácnosti.
Z kterékoli místnosti v domě můžete sledovat, co se děje v dětském pokoji, přes reproduktory slyšíte zvuky, můžete na dítě dokonce mluvit. Stejně se dá přes kamery kontrolovat bazén, když se v něm koupou děti. Nebo budete-li svolávat rodinu k jídlu, nemusíte obíhat celý dům. Systém také pomáhá starým a tělesně postiženým lidem. Ubude díky němu starost o bezpečnostní zařízení, např. jej propojíte se zámkem – zamknete-li dveře, aktivujete zabezpečení, když je odemknete, nemusíte již rychle odkódovávat alarm.

Když celý systém funguje na elektřinu, co když vypadne proud, nebo se porouchá?

Nemusíte se bát, nejdůležitější funkce, jako třeba osvětlení a rolety, lze ovládat i manuálně. A při výpadku elektřiny na tom jste lépe než v běžném domě, můžete mít záložní baterie (např. pro nouzové osvětlení) nebo dokonce vlastní elektrický generátor, který se samočinně spustí.

Mladá fronta, příloha Dům a byt, Alice Kupčeková