Ráno vás probudí oblíbená hudba, roztáhnou se žaluzie, ještě než vstanete, zapne se kávovar, a po odchodu posledního člena rodiny se aktivuje alarm a sníží teplota v domě. Do nedávna scifi příběh, nyní realita.

Takzvané chytré neboli inteligentní domy, anglicky smart house, se v Česku začaly rozšiřovat zhruba v posledních deseti letech. Obecně se jedná o objekty vybavené počítačovou technikou, která průběžně vyhodnocuje a reaguje na potřeby obyvatel. Jednotlivá zařízení sice mohou fungovat i nezávisle na sobě, ale hlavní výhodou chytrých domů je právě jejich propojenost. To, že na sebe navzájem reagují.

“V tom, co systém umí, jsou velké rozdíly,” říká Miroslav Valeš ze společnosti IQdum.cz. Jako příklad uvádí žaluzie. “Ty se mohou pouze zatahovat nebo vytahovat, nebo podle pozice slunce na obloze pozvolna měnit sklon, aby do místnosti nesvítilo prudké světlo, ale zároveň byla dostatečně osvícená,” vysvětluje Valeš. Nastavitelnost systému závisí hlavně na tom, zda se jedná o standardní ovládání s přeprogramovanými funkcemi, nebo pořízený systém umožňuje individuální program vytvořený na míru uživateli. V takovém případě se člověku s dostatkem financí nabízejí téměř neomezené možnosti.

Inteligentní dům má svým obyvatelům nejen zajistit pohodlí, ale také ušetřit náklady za energie. Velký zájem je o regulaci topení. Teplotu v jednotlivých místnostech domu lze nastavit na časové spínání. Například ve všední dny se místnost vytopí na dvaadvacet stupňů až po šesté hodině večerní, kdy se vracíte domů z práce, zatímco o víkendu je teplota stálá po celý den. Regulace vytápění reaguje i na okamžité podněty. Například při otevření okna se uzavře ventil topení. Jakmile z domu odejde poslední obyvatel a aktivuje se zabezpečení, teplota v místnostech automaticky klesne.

K úspoře energií slouží i časové nastavení spínání spotřebičů. Třeba pračka se tak zapne v noci, kdy jsou výhodnější tarify za spotřebovanou energii. Na noc se vypnou nepotřebné elektrické obvody. Třeba ty, kde je zapojená rychlovarná konvice. Další úsporné funkce spínají v součinnosti s detektory pohybu. Pokud delší dobu není nikdo v místnosti, zhasne světlo.

Právě bezpečnost je další klíčovou funkcí chytrých domů. Pokud obyvatelé domu odjedou třeba na dovolenou, dům dokáže předstírat jejich přítomnost. Rozsvěcuje a zhasíná světla, zatahuje a vytahuje rolety, zapíná televizi. Při vloupání do domu se spustí alarm, systém o tom odešle zprávu na mobil majitele. Díky kamerám v domě je možné se přes internet podívat, co se v domě děje.

K ovládání celého systému se většinou používají panely s dotykovými obrazovkami. Ty také ukazují stav celého domu. Třeba kde se zrovna svítí. Díky internetovému připojení lze celý dům ovládat i na dálku z počítače nebo mobilního telefonu. Po náročném dni si tak lze už cestou z práce zasláním SMS zprávy třeba zapnout vyhřátí sauny.

Chod takového domu funguje díky takzvané chytré síti. Jejím základem je klasická elektroinstalace, která je doplněná o další rozvody, čidla, ventily, řídící jednotky a jiná zařízení. Dobré je počítat s chytrým domem už při projektu, než chytré sítě dobudovávat dodatečně. Výhodou je, že jednotlivé prvky systému pak lze pořizovat postupně.

U již obývaných domů se většinou využívá bezdrátového řešení, díky němuž není třeba provádět stavební zásahy jako při klasické kabeláži.

Chytré rozvody nemusejí být omezené pouze na dům samotný, ale i na jeho blízké okolí. Čidla zaznamenají, když si děti hrají blízko bazénu, meteostanice zaznamenává množství srážek a podle potřeby dochází k zavlažování zahrady.

Novou výzvou do budoucna je takzvaný učící se dům, který na základě opakujících se situací v aktuální okamžik sám vyhodnotí, co udělá. Například podlaha rozpozná, kdo vstoupil do místnosti, a podle toho buď zapne televizi, nebo rozsvítí lampičku nad pracovním stolem, či poupraví nastavení teploty v místnosti.

Autorka: Hana Pražáková