Dnešní moderní elektroinstalace nabízí celou řadu funkcí pro vyšší komfort, bezpečnost a dosažení úspor energií. „Instalací elektronické regulace topení a osvětlení lze uspořit až jednu třetinu nákladů, a to zároveň se zvýšením pohodlí uživatelů. Pro usnadnění instalace existují i bezdrátové systémy.“ říká Miroslav Valeš, majitel firmy IQdum.cz specializující se na poradenství a instalaci elektroniky pro rodinné domy a byty. Co vše inteligentní dům dokáže?

Regulace topení / klimatizace

požadované teploty lze nastavit zvlášť pro jednotlivé místnosti v závislosti na denní době a dni v týdnu. Při odchodu/příchodu z domu nebo místnosti se nastavené teploty automaticky změní. Otevření okna může zastavit topení v radiátoru pod ním. Systém sám rozhodne jestli zapnout topení nebo klimatizaci, vy jen nastavíte teplotu na jediném displeji.

Řízení osvětlení

jediné tlačítko vyvolá předem určené nastavení světel v místnosti (světelnou scénu). Tak lze rychle upravit osvětlení např. pro společnou večeři, sledování televize nebo návštěvu. Osvětlení můžete ovládat i pomocí dálkového ovládání pro domácí kino. Při odchodu z domu jediné tlačítko vypíná všechna světla.
Bezdrátové systémy umožní umístit vypínač světla na místa, kde to dříve nebylo možné – jako např. na skleněnou plochu. Variabilitu umístění vypínačů v případě bezdrátových systémů lze s výhodou využít zejména u rekonstrukcí.

Centrální a dálkové ovládání

světla, žaluzie, topení a všechny další přístroje v domě lze centrálně ovládat z jediného místa – například z Vaší televize, PC nebo přes telefon či internet.

Zvýšení bezpečnosti

jste-li mimo domov, samočinným ovládáním např. světel, rolet a televize lze simulovat Vaši přítomnost. Dům tak vypadá jako trvale obydlený. Stisk tlačítka nebo poplach alarmu rozsvítí všechna světla v domě i na zahradě. Obraz bezpečnostních kamer vidíte v kterékoliv televizi v domě.

Ozvučení domu

reproduktory mohou být vestavěné do stropu a zdí, zesilovače a ostatní hi-fi komponenty umístěné v jediném centrálním místě. Zvuk v místnosti pak ovládáte dálkovým ovladačem nebo dotykovým panelem ve zdi. Ozvučit lze snadno i koupelnu, terasu nebo saunu.

Automatizace

podle času na Vašem budíku se ráno žaluzie a rolety sami vyhrnou, začne se vařit káva a zapne se topení v koupelně. Žaluzie se stáhnou při nárůstu intenzity slunce, střešní okna zavřou začne-li pršet. Trávník na zahradě se sám zalévá podle potřeby.

Méně různých vypínačů na zdech

pro usnadnění obsluhy a zlepšení vzhledu lze ovládání všech přístrojů v místnosti sdružit do menšího počtu ovládacích tlačítek jednotného designu nebo použít dotykový displej.