1) Jaké vidíte aktuální trendy ve výstavbě inteligentních domů/bytů?

Díky explozi mnoha různých vzájemně nekompatibilních systémů je pro koncové uživatele čím dál těžší rozhodování jaký systém vybrat. Největší rozdíly jsou často jen v software a nejsou na první pohled zřetelné.
V budoucnu, až některé značky získají silný podíl na trhu, mnoho dnešních systémů nejspíše zcela zanikne a zanechá své klienty v nezáviděníhodné situaci s nepodporovaným proprietárním systémem.

2) Co považujete za nejúspěšnější prvek z inteligentní instalace a naopak o co zákazníci navzdory vašim představám nemají zájem?

Největší zájem je o běžné praktické věci – ovládání topení, rolet, světel, zabezpečovací systém, domácí kino, elektronické zámky, ozvučení koupelny / kuchyně – obvykle zhruba v tomto pořadí. Lidem se líbí co nejjednodušší ovládání – například automatické ztlumení topení a zatažení rolet po zakódování domu nebo jedno tlačítko, kterým vypnete všechna světla v místnosti nebo v patře.
Zvlášť u mladších klesá zájem o dálkové ovladače, které kombinují dotykový displej s fyzickými tlačítky ve prospěch tabletů. Přitom z hlediska rychlosti a ergonomie je snažší poslepu nahmatat tlačítko pauza nebo ztišení zvuku než nejprve přepnout na tabletu aplikaci a veškeré ovládání mít jen přes dotykovou obrazovku.

3) Zájem o instalace roste – klesá?

Díky poklesu cen a většímu marketingu výrobců značně roste poptávka od lidí co staví běžné rodinné domy, dříve měli největší zájem techničtí nadšenci nebo majitelé luxusních nemovitostí.

4) Jak velkou konkurencí jsou pro vás produkty firem jako Samsung, které nabízejí ovládaní TV, klimatizace či pračky přímo z mobilního telefonu?

Do budoucna je to v případě otevření nebo reverse engineeringu komunikačních protokolů příležitost pro snažší začlenění těchto produktů do jednotného ovládání celého domu. Zatím ale např. Samsung TV nelze z běžného mobilního telefonu zapnout, zapínat musíte přes infračervené dálkové ovládání (některé telefony jej mají vestavěné), ne přes počítačovou síť.
Navíc již mnoho let jsou na trhu produkty Miele@home, řekl bych, že Miele je z hlediska integrace bílé techniky do inteligentního domu nejdále.

5) Jak dobrá je stavební příprava novostaveb pro inteligentní instalace?

Jedním slovem špatná, ale zde je na vině spíše neexistence všeobecně rozšířeného standardu. S KNX se i kvůli ceně potkávám v rodinných domech jen zcela vyjímečně.

6) Jaká je komunikace se stavebními firmami při přípravě instalace?

V tomto směru jsem nenarazil na vážnější problémy, jen je nutné postup stavby důsledně kontrolovat.

7) Na jaké problémy nejčastěji narážíte?

Elektrikáři, kteří po absolvování jedno nebo dvoudenního školení, sebevědomě tvrdí klientovi, že přípravu kabeláže na inteligentní dům zvládnou udělat úplně sami. Téměř vždy pak chybí potřebná kabeláž a musí se dělat různé kompromisy nebo ničit již hotové omítky.

8) Jsou vždy nové domy připraveny pro inteligentní elektroniku?

Viz odpověď na otázku číslo 5.

9) Prostor pro váš volný komentář k inteligentním domů, aneb na co jsme se nezeptali

Za jednu z nejdůležitějších věcí vidím zvýšení povědomí o nutnosti kvalitního zabezpečení počítačové sítě rodinného domu před neoprávněným přístupem z internetu. Často vidím jen přesměrování portů na místo výrazně bezpečnější virtuální privátní sítě.

Odpovídal: Miroslav Valeš, IQdum.cz